понеделник, 25 юли 2011 г.

Млечница



Усещането за нарастващ сърбеж и парене във външните полови органи, придружено с бяло течение е симптом за наличие на млечница (или влагалищна кандидоза - по названието на гъбичките Candida albicans).

Според много специалисти, тези гъбички могат да бъдат част от нормалната микрофлора на влагалището (когато са в малки количества). Но размножавайки се в големи количества върху лигавицата на влагалището, те предизвикват симптомите на млечницата.

Благоприятни условия за възникването на млечница създават
- пониженият имунитет,
- неправилното хранене,
- нарушенията в хормоналния фон и т.н.

Сама по себе си млечницата не крие опасност, дори когато преминава върху вътрешните полови органи, но пък носи много неприятни усещания. Ако страдате от подобни симптоми, незабавно потърсете съдействие от лекар, за да ви постави точната диагноза и да назначи необходимото лечение.
Първоначално с помощта на хормонални препарати и промяна в храненето трябва да се премахне причината, водеща до размножаването на гъбичките, а след това трябва да се приемат противогъбични (антимикотични) препарати и витамини.

Какво представлява

Млечницата (влагалищната кандидоза) е заболяване, предизвикано от гъбичките Candida albicans. То се среща по-често в сравнение с кандидозата на другите органи, тъй като тези гъбички често са част от нормалната микрофлора на влагалището. Когато гъбичките са малко, те не носят никаква вреда, но тяхното безконтролно размножаване предизвиква развитието на влагалищната кандидоза.

Названието млечница произлиза от характерното за заболяването бяло влагалищно течение.

От кандидоза на половите органи могат да боледуват и мъжете. Мъжкият вариант на заболяването се нарича кандидозен баланопостит. 14-18% от здравите мъже са носители на гъбички по половия член. Доказано е, че болестта се среща по-често при тези мъже, които страдат от захарен диабет, затлъстяване или понижен имунитет.

• Симптоми при жените:
- усещане за силен сърбеж и болка във външните полови органи и влагалището;
- обилно течение;
- болка при полов акт и уриниране.

• Симптоми при мъжете:
- сърбеж и болезненост във външните полови органи;
- обрив върху главичката на половия член.

Причини за възникване

За развитието си гъбичките се нуждаят от 2 особени условия: не много кисела среда на обитаване и намалена активност на защитните сили на организма.

• Основните причини, способстващи за размножаването на гъбичките са:
- последствия от приемането на антибиотици
- понижен имунитет (СПИН и хронични възпалителни заболявания)
- нарушения в обмяната на веществата (захарен диабет)
- неправилно хранене ( в менюто преобладават въглехидратите: бонбони, пасти, сладки)
- хормонални промени (приемане на противозачатъчни средства и бременност)
- носене на тясно бельо от синтетичен материал, който те пропуска топлината и влагата и създава условия за развитието на гъбичните заболявания.

Диагностика и лечение

С нарастването на количеството на гъбичките започва да се разрушава повърхностният слой на клетките, покриващи половите органи (влагалището или главичката на половия член).

Кандидозата на половите органи не носи особена вреда на организма, но може да създаде доста неприятни усещания и да попречи на нормалния полов живот. Само в редки случаи кандидозата преминава в хронична форма и тогава в патологичния процес могат да бъдат въвлечени близко разположените органи - пикочният мехур и червата.

За да се постави точната диагноза, гинекологът трябва да докаже наличието на гъбички Candida albicans. За тази цел се взима намазка, която се изследва под микроскоп. Ако диагнозата за наличието на млечница се потвърди, се правят допълнително изследвания на кръвта и урината - за захар, тъй като кандидозата може да бъде един от признаците за захарен диабет.

Лечението е поетапно. Първоначално се прави посявка на флората, за да се определи чувствителността към противогъбични препарати.
Трябва да се отстранят и причините, които са способствали за засиленото размножаване на гъбичките Candida albicans.

За тази цел трябва да:
- се отмени приемането на антибиотици (в случаите, когато това е възможно)
- се нормализира обмяната на веществата;
- бъде стимулиран имунитетът;
- се възстанови нормалната микрофлора на влагалището (чрез препарати, съдържащи лактобактерии, които възпрепятстват нарастването на патогенните микроби и гъбички);
- се нормализира киселинността на влагалището
- се отстрани дисбактериозата на червата.

Изчезването на симптомите не винаги свидетелства за пълното излекуване на заболяването. Затова след завършването на курса на лечение трябва да се направи повторен преглед при гинеколог.

Желателно е лечението да се извършва едновременно пир всички партньори.
zdrave.bg

Flamingo ADS

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...